ABD’li eski öğretmenden DEAŞ itirafı

Allison Fluke-Ekren isimli eski öğretmen terör kümesine takviye sağlamakla ilgili bir suçlamayı kabul etti ve 100’den fazla bayan ve kız çocuğunu şiddete karşı eğittiğini kabul etti. Ayrıyeten bir üniversite ve alışveriş merkezi de dahil olmak üzere ABD topraklarına yönelik hücumları planladığını da söyledi.

Eski bir biyoloji öğrencisi ve öğretmen olan 42 yaşındaki Fluke-Ekren, 2011’de ABD’den ayrıldı ve Suriye’den evvel Libya’da bir terör kümesiyle çalıştı. Mısır ve Türkiye’de yaşadıktan sonra ise kümeye katılmak için Suriye’ye gitti.

Yetkililere nazaran, Fluke- Ekren’in birincil vazifesi bayan ve çocuklara AK-47 tüfek ve el bombalarından intihar yeleklerine kadar çeşitli silahları kullanmayı öğretmekti.

Umm Muhammed el-Amriki takma ismiyle tanınan Fluke-Ekren, IŞİD savaşçıları tarafından ele geçirildikten sonra Irak’ın Musul kentinde de yaşadı.

ABD’li bir savcıya nazaran, akrabaları onun bir “ihanet izi” bıraktığını ve 25 Ekim’deki mahkumiyeti sırasında aleyhinde sözler verebileceklerini söyledi.

Yorum yapın