Cezaevindeki mahkum latife yüzünden davalık oldu

İşlediği cürüm yüzünden bulunduğu cezaevinde mahkum arkadaşlarının, bir infaz müdafaa memurunun hükümlü ve tutuklulara uyuşturucu temin ettiği istikametindeki kelamlarını gerçek zanneden genç, durumu Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi.

Kabahat duyurusunda, infaz müdafaa memurunun mahkumlara uyuşturucu unsur temin ettiğini öne süren mahkum, hayatının şokunu yaşadı.

Latife maksatlı söylediğini belirtti

Arkadaşlarının gazına geldiğini, latife gayeli söylenen kelamları gerçek olarak algılayarak kabahat duyurusunda bulunduğunu belirten genç mahkum, şikayetinden vazgeçti.Savcılık, olayla alakalı soruşturma başlattı.

Mahkum hakkında ‘iftira’ davası açıldı

İHA’nın haberine nazaran; tezinden dönen mahkum hakkında Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘İftira’ hatasından dava açıldı.

Mahkeme, sanığın beraatine hükmetti. Savcılık karara itiraz edince devreye Yargıtay 8. Ceza Dairesi girdi.

“Beraatine karar verilmesi yasaya aykırıdır”

Emsal nitelikteki kararda şu sözlere yer verildi:

“Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü olan sanığın, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na hitaben yazmış olduğu dilekçesinde, infaz müdafaa memuru olan mağdura iftira atmıştır. Mağdurun, cezaevindeki birtakım mahkumlara uyuşturucu husus tedarik ettiğini belirterek kabahat duyurusunda bulunmasının akabinde Savcılığa hitaben yeni bir dilekçe yazarak, isnat ettiği suça ait beyanının gerçeği yansıtmadığını, cezaevindeki öteki mahkumların kendisine latife yaptığını bu nedenle özür dilediğini ve şikayetini geri çektiğini belirtmiştir. Sanığın iftirasından döndüğü anlaşılmakla, sanığa yüklenen iftira kabahatinin yasal ögeleri oluştuğundan, sanığın TCK.nın 267/1, 269/2 unsurları mucibince mahkumiyetine karar verilmesi yerine, yazılı münasebet ile beraatine karar verilmesi yasaya alışılmamıştır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”
Yorum yapın