Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dünya Etraf Günü bildirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Etraf Günü nedeniyle bir bildiri yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan iletisinde şunları kaydetti:

“Bizlere verilmiş en büyük nimetler ortasında yer alan tabiatın korunmasına yönelik her adım insanlığın geleceği açısından son derece kıymetlidir.

Endüstrileşmenin yaygınlaşması, teknolojinin ilerlemesi ve insan kaynaklı sebepler tabiat ve etraf üzerinde ne yazık ki tahribat seviyesinde tesirlerde bulunmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki tüketim alışkanlıklarındaki aşırılıklar, etraf ve tabiata karşı duyarsız yaklaşımlar uzun vadede yeniden en fazla ziyanı insanoğluna verecektir. Bu nedenle bütün bir insanlık olarak acil halde harekete geçerek, sorunu çok istikametli bir yaklaşımla ele almak ve tahliller üretmek zorundayız.

Türkiye olarak tabiatın tahribatının önüne geçmek, tabiatla ilgimizi en hassas hale getirmek için medeniyetimizin bizlere öğrettiği hassasiyetle adımlarımızı attık ve atmaya devam ediyoruz.

Her alanda olduğu üzere etraf konusunda da asırlık yatırımları 20 yıla sığdırdık. Bu periyotta doğayı müdafaaya, etraf kirliliğini önlemeye yönelik tesirli birçok düzenlemeyi ve uygulamayı hayata geçirdik.
Yeşil kalkınma ihtilaline uygun yapısal dönüşümlerimizi hem mevzuat
değişiklikleri hem de somut projeler bakımından hızlandırdık.

“ÇEVRE DOSTU YAKLAŞIMLARI DESTEKLEDİK”

Etraf dostu yaklaşımları her vakit destekledik, daha yaşanabilir kentlerin inşasına öncülük ettik, yenilenebilir enerjiyi önceleyerek güç çeşitliliğini sağladık, orman varlığını artırmak için Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma kampanyasını başlattık.

“81 ile 81 milyon metrekare millet bahçesi” gayemiz doğrultusunda 450 projenin üretimine başladık ve her kentimizde vatandaşlarımızı Millet Bahçeleriyle buluşturmayı sürdürüyoruz. 2053 Net Sıfır Emisyon gayemizi dünyaya ilan ederek tabiatın korunması konusundaki samimiyetimizi ortaya koyduk. Gelecek jenerasyonlara daha yaşanır bir dünya bırakmak için uğraş göstermeye devam ediyoruz.

Dünya Etraf Günü vesilesiyle vatandaşlarımıza ve tüm insanlığa bir sefer daha yaşadığımız dünyanın bize gelecek jenerasyonların emaneti olduğunu hatırlatıyor, etrafın ve tabiatın korunması için herkesi daha hassas olmaya davet ediyorum.”

Yorum yapın