Halkalı-Kapıkule çizgisinde birinci ray döşendi

Hattın birinci ray kaynak merasiminde açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, projenin Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye ortasındaki yük ve yolcu nakliyeciliğinde kapasite artışına imkan vereceğini kaydetti.

Türkiye’nin jeostratejik pozisyonu sayesinde yalnızca 4 saatlik uçuş ile 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar gayrisafi ulusal hasılaya sahip ve 7 trilyon 45 milyar dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkenin merkezinde olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, bu değerin her geçen gün güç kazandığına şahit olunduğunun altını çizdi.

Bölgede yaşanan gelişmelerin de gösterdiği üzere dünya nereye giderse gitsin, Türkiye’nin stratejik bedelinin arttığına işaret eden Karaismailoğlu, “Türkiye’miz dünyadaki ham unsur kaynakları ile ekonomik merkezleri buluşturan bir kavşak pozisyonundadır. Bu da Asya-Avrupa ortasındaki transit nakliyeciliğin sürdürülebilir, kesintisiz ve artan kapasiteyle ülkemizin ulaşım ağları üzerinden yapılması demektir. Bugün birinci ray kaynağını gerçekleştireceğimiz demiryolu sınırı, Asya ve Avrupa ortasındaki kesintisiz ticarete takviye olacak, Avrupa Birliği ile aramızdaki münasebetleri daha da güçlendirecek” dedi.

‘TÜRKİYE-AB İŞ BİRLİĞİ KAPSAMINDA EN BÜYÜK ALTYAPI PROJESİ’

Karaismailoğlu, projenin tamamlanmasıyla, dünyadaki son gelişmeler nedeniyle stratejik ehemmiyeti daha da artan, Pekin’den Londra’ya uzanan inançlı ve kesintisiz demiryolu nakliyatına imkan sağlayan Demir İpek Yolu’nun çok değerli bir kısmının yüksek standarda ulaşacağını vurguladı.

İkinci devirde yer alan kelam konusu projede ise Halkalı-Kapıkule Demiryolu Sınırı’nın 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kısmının inşasının AB ile ortak finanse edildiğine işaret eden Karaismailoğlu, “Avrupa Birliğinin Türkiye-Avrupa Birliği mali iş birliği kapsamında imali süren en büyük altyapı projesidir” dedi.

‘4 SAATTEN 1.5 SAATE İNECEK’

Bakan Karaismailoğlu, başka bölümü oluşturan Halkalı-Çerkezköy kısmının tamamını ise Türkiye’nin dört bir yanında binlerce kilometre demir yolunun inşasında olduğu üzere ulusal bütçeden karşılandığını kaydetti.

Proje tamamlandığında, Halkalı-Kapıkule ortasında 229 kilometrelik güzergahta çift çizgili, 200 km/saat suratında yolcu ve yük taşımanın mümkün olacağını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Bulgaristan, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ ile İstanbul’u süratli tren ağına bağlayacak proje hizmete alındığında, Halkalı-Kapıkule ortası trenle seyahat mühleti 4 saatten 1 saat 30 dakikaya, yük taşıma mühleti 6.5 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek” diye konuştu.

AB’NİN FİNANSE ETTİĞİ EN BÜYÜK DEMİR YOLU PROJESİ

Demir yolu çizgisinin birinci ray kaynak merasimine katılan AB Kurulu Komşuluk Siyaseti ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü Direktörü​​​​​​​ Henrike Trautmann da, Halkalı-Çerkezköy-Kapıkule Demir Yolu Sınırı Projesi’nin AB tarafından finanse edilen en büyük demir yolu projesi olduğuna dikkat çekti.

Trautmann, projenin Avrupa ve Asya ortasında köprü olacağını lisana getirerek, “Proje, Türkiye halkına ve Türkiye’deki ve Avrupa’daki işletmelere de yarar sağlayacak. Projenin Türkiye için 1.7 milyar euro pahasında ekonomik ve toplumsal yarar sağlaması bekleniyor. Komite, Türkiye’nin demir yolu kalkınma siyasetini desteklemektedir. Şimdiye kadar kesimdeki dört büyük proje, toplam 840 milyon euro meblağında ve toplam bin kilometre uzunluğunu aşan AB hibeleri ile finanse edilmiştir” tabirlerini kullandı.

Projenin ticaret akışları üzerinde büyük tesiri olacağını vurgulayan Trautmann, “AB, ithalat, ihracat ve yatırım kaynağı bakımından Türkiye’nin en büyük ortağıdır. Bu kapsamda Halkalı-Kapıkule Demiryolu çizgisini kullanan yük hacimlerinin yüzde 90’ının Türkiye’nin Asya yakası ile Avrupa ortasında yapılmasını bekliyoruz. Bu nedenle İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden demir yolu kontağı, AB ile Türkiye’nin Anadolu kesiti ortasında, Orta Asya ve ötesine yanlışsız demir yolu yüküne yüksek kapasiteli erişim sağlamak için bu kadar değerli bir bağlantıdır” dedi.

KAYNAK: AA

Yorum yapın