İran’dan Türkiye’ye üst seviye ziyaret

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan’ın yarın Türkiye’ye geleceği açıklandı.

İran Dışişleri Bakanı İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan’ın yarın Türkiye’ye geleceği açıklandı.  Pazartesi günü Türkiye’yi ziyaret edeceği açıklandı. İran merkezli Tasnim haber ajansının duyurduğuna nazaran, Abdullahiyan göreve gelmesinin akabinde birinci kere Türkiye’yi ziyaret edecek.

İstanbul ayrıyeten yarın, Türkmenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarını ağırlayacak. Türkiye Türkmenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları üçlü toplantıda bir ortaya gelecek.

Kasım 2021’de Tahran’da yapılan bir toplantıda Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, iki komşu ortasında işbirliğine yönelik bir yol haritası üzerinde müzakerelerin başlatılması konusunda anlaşmıştı.

HUSUSLA İLGİLİ İRANLI DİPLOMATLAR AÇIKLAMA YAPTI

İranlı üst seviye diplomat, bahisle ilgili ajansa verdiği demeçte, iki ülke ortasındaki uzun vadeli mutabakatlar hakkında görüşmelerin başladığını ve yol haritasının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran ziyareti sırasında cumhurbaşkanları tarafından imzalanmasını umduklarını söyledi.

İstanbul ayrıyeten Pazartesi günü Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan Cumhuriyeti dışişleri bakanlarının üçlü toplantısına konut sahipliği yapacak. Önümüzdeki günlerde de Almanya, Hollanda, Kuzey Makedonya ve Rusya’dan üst seviye diplomatların Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Yorum yapın