İş dünyasında bayan sayısı artmalı

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bayan tarafından “Dönüşüm Bizimle Başlar” temasıyla bu yıl birinci defa düzenlenen Milletlerarası Farkındalık Doruğu (IAS), Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirildi. Tepede, global manada gündeme gelen iklim değişikliği ve göç üzere mevzular gün uzunluğu panellerde ele alındı. Programın açılışında konuşan MÜSİAD Bayan Lideri Meryem İlbahar, dönüşümün her manada farkında olmayı önemsediklerini belirterek, “İş dünyasında bayan patron sayısının artmasının, bu potansiyelin geliştirilmesinin ve güçlendirilmesinin hem istihdama hem de ülke iktisadına olumlu istikamette katkıları olacağına inanıyoruz. Bayanların iş gücüne iştiraki tıpkı vakitte ekonomik ve toplumsal ömrün sürdürülebilirliği açısından da çok önemli” diye konuştu.

GÖÇ KONUSU DA ELE ALINACAK

Zirvede göç konusunun da konuşulacağını bildiren İlbahar, şunları kaydetti: “Sığınmacı olmak iradi bir karar değildir. Kimse sebepsizce doğup büyüdüğü toprakları terk etmek istemez. Bizim medeniyetimiz farklı coğrafyalardan, farklı ırktan ve lisandan insanların bir ortada yaşayabildiği örneklerle doludur. Bu renklerin tekrar kazanılması, yeterlinin, hoş ve faziletli olanın öne çıkarılması için uğraş sarf etmeliyiz.”

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı da MÜSİAD Kadın’ın, bayan kooperatiflerini destekleme konusunda Anadolu’da rolünün artacağını söyledi. Asmalı, “MÜSİAD Bayan, bayan girişimcileri teşvik edecek, nitelikli projelerin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine takviye olacak. Böylelikle ülkemiz ihracatına ve istihdamına katma kıymet sağlayacak” dedi.

Farkındalık iş yapış biçimini değiştiriyor

Kadem Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar, dünyadaki dönüşümü anlamlandırmaya muhtaçlıklarının olduğunu söyledi.. Bayraktar, “Farkındalık tüm boyutlarıyla şirketlerde ve devletlerde karşılığını buluyor. Bir şirketin iş yapma biçiminde bir devletin iç politakasında farkındalığın düzeyini gözlemliyebiliyoruz. Dijital dönüşüm her alana tesir ediyor. Dijital dönüşüm süreçlerinde bayanların ne kadar rol aldığını olgaritmaların oluşumunda bayanların nekadar kelam sahibi olduğunu tartmak zorunayız. Eksiği ikame etmediğimiz sürece tek renkli ve tek sesli, taraflı gelecek dünyasına yol alacağız” diye konuştu.

Yorum yapın