Karadeniz gazı için değerli gelişme!

Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküp doğal gazı vatandaşla buluşturmak için hem denizde hem karada çalışmalar son süratle devam ediyor.

Denizde kuyu hazırlık süreçleri sürürken karada da gazın işleneceği Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi yükseliyor.

Alanda 4 bin 200 işçi çalışırken 3’ü sondaj olmak üzere 16 gemi ise çalışmalara dayanak veriyor.

DEV GEMİ BOĞAZDA

Çalışmalar devam ederken belirlenen bölgeye boruları yerleştirecek gemiler Filyos’a gitmek üzere yola çıktı.

Sığ kısımlarda boru yerleştirme sürecini yapacak olan Bahama bayraklı “Castoro 10” isimli gemi, sabah saatlerinde Çanakkale Boğazı’na girdi. Toplam 140 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde, 10 bin 487 groston tartısında olan geminin geçişine, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ilişkin römorkörlerle Kıyı Güvenlik grupları de eşlik etti.

Danimarka bayraklı 73 metre uzunluğundaki “Maersk Tracker” isimli, açık deniz tedarik gemisi tarafından çekilen ve 8 Haziran’da Filyos Limanı’nda olması beklenen gemi, karaya varış noktasından itibaren yaklaşık 5 kilometre uzunlukta olan sığ kısımda kalan boruların serimi ve montajı sürecini yapacak.

Öte yandan derin denizde boru serimi yapacak öteki gemi ise Temmuz başında Türkiye’de olacak.

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de geçen hafta Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi inşaatına yaptığı ziyarette, gemilerin gelişine ait açıklamalarda bulunmuştu.

BAKAN DÖNMEZ: KARADENİZ GAZI VE GLOBAL GELİŞMELERİ ELE ALDIK

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirilen AK Parti 30. İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’nda partililere Karadeniz gazındaki son durumu, güçteki global gelişmeleri ve Türkiye’ye yansımalarını anlattı.

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kızılcahamam’dayız. AK Parti’mizin 30. İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı kapsamında yol arkadaşlarımızla bir ortaya geldik. Karadeniz gazındaki son durumu, güçteki global gelişmeleri ve ülkemize yansımalarını ele aldık” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA, İHA

Yorum yapın