Karadeniz gazı için ilişki sınırında son hazırlıklar

Türkiye, güçte dışa bağımlılığın bitmesi için çalışmalarını sürdürüyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sondaj gemileri, Mavi Vatan’ı karış karış gezerek doğalgaz ararken, son olarak Türkiye’nin sondaj gemisi Fatih de bu maksatla, Karadeniz’de 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfedip büyük bir hayalin başlangıcına imza attı.

Türkiye’nin tarihindeki en büyük gaz keşfi olarak kayıtlara geçen bu sondaj için ise kritik gün geldi çattı.

Borular bugün iniyor

Karadeniz’de bulunan doğalgazı vatandaşların kullanımına sunmak ve hanelerle buluşturmak için birinci adım bugün atılıyor…

540 milyar metreküplük doğal gazın karaya nakli için 170 kilometrelik hatta doğalgaz boruları döşenecek.

Söz konusu süreçlerde en kritik safha olan derin deniz kısmında ise 2 bin metre derinliğinde boru serme süreci Castorone isimli gemi tarafından yapılacak.

Filyos Limanı’ndan sondaj kuyularının bulunduğu alana birinci boru indirme süreci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da iştirakiyle gerçekleştirilecek.

İlk gaz 2023’te evlerde

Borular denizin 2 bin 200 metre derinine yerleştirilecek. Birinci etapta 10 milyon metreküp doğalgaz üretilmesinin planlandığı projede birinci gaz ise 2023 yılında ana dağıtım şebekesine verilecek.

İşte o çalışmalar;

Filyos Limanı’nda hazırlıklar son hız devam ederken son çalışmaları ise gazeteci Adem Metan, tarihi günün gerçekleşeceği limandan Ensonhaber’e son durumu paylaştı.
Yorum yapın