Pakistan’daki çocuk felci salgını giderek kötüleşiyor

Pakistan’daki çocuk felci salgınında sekizinci çocuğun felç olduğu bildirildi.

Pakistan’ın çocuk felcini yok etme kampanyası, geçen hafta olaylarda görülen telaş verici bir sıçramanın akabinde karmaşık bir biçimde devam ediyor.

Guardian’da yer alan habere nazaran, Pakistan’da geçen ay çocuklarda sekiz çocuk felci olayı rapor edildi. Bu hadiseler, bir yıldan uzun müddettir birinci sefer görülüyor.

Yetkililer, bu yeni salgının ebeveynlerin kendilerini ve çocuklarını yanlış bir halde aşılı olarak işaretlemesinden kaynaklandığına inanıyor. Hükümet de salgınla ilgili bir soruşturma başlattı.

AŞILAMA ÇOK ÖNEMLİ

Pakistan’ın çocuk felcini yok etme programından bir yetkili, aşıdan şüphelenen ebeveynlerin, çocuklar tarafından kullanılan özel kalemleri nasıl ele geçirdiklerine atıfta bulunarak, “Sahte işaretler ve retler, son salgında, çocuk felci çalışanının ebeveynlerle aşıdan kaçmak için komplo kurmasıyla birlikte iki kıymetli nedendir” dedi. 

Ulusal program koordinatörü Dr. Shahzad Baig ise şunları söyledi: “Vakalar, zorlukların tam olarak nerede olduğunu gösteriyor ve virüsün denetim altında kalmasını sağlamak için elimizden gelenin en uygununu yapıyoruz ve sonuna kadar onunla savaşıyoruz.”

Ülke çapında aşılama çalışmaları son 25 yıldır kapıdan kapıya gerçekleştiriliyor. Uzmanlar, her doz çocuk felci aşısı daha fazla bağışıklık oluşturduğu için, ebeveynlerin çocuklarını aşılatmalarının çok kıymetli olduğunu söyledi.

 

 

Yorum yapın