Trump ve çocukları, Temmuz’da hakim karşısına çıkacak

New York’ta mahkemeye sunulan ortak bir muahedede, Trump ve çocuklarının tabir için perşembe günü sona eren mühletin uzatılması halinde 15 Temmuz’dan itibaren New York Başsavcısı Letitia james’ın sorularını yanıtlamayı kabul ettikleri belirtildi.

Anlaşma, Trump’ın Başsavcı James’in üç yıllık soruşturmasını durdurmak için uzun mühlet direnmesinin akabinde geldi.

Tarafların karşılıklı imzaladığı muahedeye nazaran, Trump’ın hala tabir vermesini gerektiren kararı bozması için New York Temyiz Mahkemesine başvurma hakkı bulunduğu bildirildi.

Başsavcı James’ın ofisi, daha evvelkilerin bilakis şartname hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

DAVA SÜRECİ

New York Başsavcısı Letitia James, Trump Organization isimli şirkete ilişkin gökdelenler ve golf alanları üzere varlıkların kıymetinin on yıldan fazla müddettir finansal tablolarda yanlış yansıtıldığını argüman ettiği soruşturma kapsamında Trump ve çocuklarını tabir vermeye çağırmıştı.

Trump ve avukatları her seferinde karara itiraz etmiş, başsavcılığın istediği evrakların kendilerinde bulunmadığını beyan etmişti.

Uzun bir süreç sonrasında iki hafta evvel, New York Eyalet Temyiz Mahkemesi soruşturmayla ilgili Trump’ın mahkemeye gelerek tabir vermesi gerektiği kararını onaylamıştı.

Bir gün sonra da federal bir yargıç, Trump’ın, James’in kendisi hakkında yürüttüğü soruşturmayı durdurmak için mahkeme kararı çıkartma teşebbüsünü olumsuz yanıtlamıştı.

KAYNAK: AA

Yorum yapın