Türkan Şoray ve Kadir İnanır yıllar sonra bir ortada: Biz hiç ayrılmadık

Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen’nin yakın arkadaşı, ünlü ressam İmren Erşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlarıyla oluşturulan “İmren Erşen Oya Müzesi”, düzenlenen merasimle açıldı. Tarihi Odunpazarı Bölgesi’ndeki Kent Müzeleri ortasında yerini alan müzenin açılışına, “Selvi Boylum Al Yazmalım” sinemasında birlikte rol alarak Türk sinema tarihine damga vuran Yeşilçam’ın efsane isimleri Türkan Şoray ve Kadir İnanır da katıldı.

‘BİZ HİÇ AYRILMADIK Kİ’

İnanır ve Şoray, açılış merasiminin akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnanır, soru üzerine; “Biz hiç ayrılmadık ki. Görüyorsunuz işte gazetelerde, televizyonlarda. Biz o denli bir ayrılık görmüyoruz. Ben görmüyorum şahsen” dedi.

‘BAŞKANIM ÇOK HOŞ FAALİYETLER YAPIYOR’

Şoray, müzeyle ilgili şunları söyledi:

“Başkanımızın daveti üzerine geldik. Ben çok etkilendim. Hocamızın dayanılmaz bir emeği var. 60 yıllık bir emek düşünebiliyor musunuz? 60 sene Anadolu’yu köy köy toplamış, bu yemenileri toplamış. Bu yemenilerde acı var, gözyaşı var. Kullanılmış yemeniler. Harikulade bir hayat var. Hepsi başka bir hayat. Onun için İmren Hoca’yı kutluyorum. Ben çok etkilendim.

10 yıldır Eskişehir’e gelmiyordum. 10 yıl sonra Eskişehir’e gelmek o kadar hoş ki. Eskişehir’in yeniliklerini duyuyorum, burada yapılan hoş olayları duyuyorum. Stantlar açılıyor. Liderim çok hoş sanatsal faaliyetler yapıyor. Onun için Eskişehir’e gelmek istiyordum. O bakımdan bu türlü bir standa gelmiş olmak beni çok memnun etti.”

‘ESKİŞEHİR HALKI KENTİNE SAHİP ÇIKIYOR’

Kadir İnanır ise şöyle konuştu:

“Eskişehir’in kültürel ve toplumsal gelişimini bütün Türkiye biliyor. Yerinde görüp, ortadan geçen vakit içinde farkı net yakalamanın heyecanı bir diğer. Tanımı yok. Üstüne bu türlü ağır emek verilip ülkenin tarihine imza atmış bir el sürece sanatının müzesini açmak ve bu türlü hisleri yaşamanın heyecanı daha fazla. Bu emeğe ve hoş hizmete hürmet duymamak elde değil. Eskişehir halkının, kentine nasıl sahip çıktığını da gözlemliyorum.”

Yorum yapın