Üç ülke Türk zırhlısı Yörük 4×4 kullanmaya başlayacak

Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Anıl Karel, AA muhabirine, EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı kapsamında oluşturulan stant alanında en tanınan araçları Ejder Yalçın ve Yörük 4×4’ü tanıttıklarını söyledi.

Araçların farklı konfigürasyonlarının çeşitli ülkelerin orduları ve güvenlik güçleri tarafından kullanıldığını tabir eden Karel, tatbikatta sırf Türk ordusu ve Ulusal Savunma Bakanlığı yetkililerinin değil, 40’ın üzerinde ülkenin savunma bakanları, kuvvet kumandanları ve üst seviye temsilcilerinin de yer aldığını lisana getirdi. Karel, tatbikat vesilesiyle araçlara yönelik görüşmeler gerçekleştireceklerini belirtti.

“Bugün prestijiyle 20’nin üzerinde ülkeyle mukavelemiz var. Önümüzdeki günlerde de bunlara yeni mukaveleler ekleyeceğiz.” diyen Karel, yaptıkları kontratlar kapsamında bir kısım teslimatın bu yıl başlayacağını bildirdi. Karel, “Bu yılın ikinci yarısından itibaren özellikle Yörük 4×4 araçlarının üç ülkeye teslimatlarını gerçekleştireceğiz. Ejder Yalçın için daha evvel yaptığımız kontratlar kapsamında farklı ülkelere teslimatlar devam ediyor. Amacımız bu potansiyeli artırarak ülkemize katma bedel kazandırmaya devam etmek.” değerlendirmesinde bulundu.

Araçların üretimi için Nurol Makina Programlar Müdürlüğünün planlamalar yaptığı bilgisini veren Karel, şunları kaydetti:

“Bu devirdeki en büyük dertlerimizden biri tedarik zincirindeki aksamalar. Gerek Planlama gerek Programlar Müdürlüğünün daha evvel yapmış olduğu risk değerlendirmeleri kapsamında birtakım tedbirleri almıştık. Bu kapsamda müşterilerimizin teslimatlarını mümkün olduğunca geciktirmeden, kontratlarda taahhüt ettiğimiz vakitlerde vermek üzere çalışmalarımız devam ediyor. Umarım yalnızca Nurol Makina için değil, tüm Türk firmaları için hoş bir tatbikat geçer, eserlerimizi yeni ülkelerde de görme imkanımız olur.”

KAYNAK: AA

Yorum yapın