Yurttaş ‘atık yağdan mazot’ arayışında: Konutta akaryakıt üretimi

Son bir yılda yüzde 250’nin üzerinde zamlanarak, litre fiyatı 26 TL’ye ulaşan mazot, kullanım alanının genişliği nedeniyle iğneden ipliğe tüm tüketim eserlerindeki artırımları da tetikliyor.

2021’in sonbaharında “otomatiğe bağlanan” artırımlar sırasında akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturan taşıt sahipleri, artık pompaya yanaşamaz hale geldi. Bir deponun dolum masrafı 1000 TL’yi aşarken, kontağı açık tutabilmek için deva arayan yurttaş umudunu “evde akaryakıt üretimine” bağladı. Görüntü paylaşım platformu YouTube’da son devirde yayımlanan “evde biyodizel üretimi” başlıklı görüntülerin sayısı artış gösterdi. “Ben de üretebilir miyim?” diyerek, kelam konusu görüntüleri izleyenlerin sayısındaki artış ise dikkat çekiyor. Son birkaç ay içerisinde yayımlanıp, yarım milyon izlenmeyi deviren görüntüler var.

DETAYLI ANLATIM

Kelam konusu görüntüleri paylaşan yayıncılar, yapılan “kimyasal sürecin ve kullanılan gerecin tehlikesine” dikkat çekerken, elde edilen biyodizel yakıtın bilhassa “yeni kuşak araç motorlarına ziyan verebileceği” ihtarını da yapıyor. Görüntülerde yer verilen bilgilere nazaran “söz konusu süreç sırasında kullanılan “metil alkol ve lavabo açıcıya çıplak elle dokunulmaması” gerekiyor. Yüksek ısılara çıkan atık yağın insan vücuduyla teması halinde “ciddi yaralanmaya yol açabileceği” vurgulanıyor. Elde edilen yakıtın gliserinden ayrıştırılmaması durumunda “aracın motoruna ziyan verebileceği” ve “yüksek tamir bedelli arızalara yol açabileceği” ikazları yapılıyor. Lakin kelam konusu yakıtın “traktörler ve ‘kara düzen’ ismiyle bilinen eski tip dizel motorlarda kullanımının bir sıkıntıya neden olmayacağı” kaydediliyor. Görüntülerde “biyodizel üretmenin yasak olmadığı” fakat elde edilen yakıtın ticarete mevzu olması durumunda “akaryakıt kaçakçılığı” suçlamasına bahis olabileceğine dikkat çekiliyor.

ALKOL VE TÜTÜN MERDİVEN ALTINDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alkol ve sigaradaki yüksek vergileri işaret ederek, “Devamlı artırıyoruz. Ancak hayret aç, sefil geziyor fakat onu almaktan geri durmuyor” sözlerini kullanmıştı. İktidarın kelam konusu eserlere yıllardır uyguladığı yüksek vergiler, bu alandaki üretimi “merdiven altına ittiği” bedellendiriliyor. Öte yandan düşük fiyatları nedeniyle ilgi gören kaçak, alkollü içecekler de çok sayıda yurttaşın görme yetisini ya da hayatını yitirmesine sebep oluyor.

Yorum yapın