Zerzevan Kalesi yıldızlar altında fotoğraflandı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan ve yapılan arkeolojik bulgularla dünyanın dikkatini üzerine çeken Zerzevan Kalesi yıldızlar altında fotoğraflandı.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan ve yapılan arkeolojik bulgularla dünyanın dikkatini üzerine çeken Zerzavan kalesi bin 200 metre uzunluğunda sur kalıntıları, kaya mezarları, Mithras Tapınağı, kaya mezarları, hamamlar, tahıl ve silah depoları ile su sarnıçları üzere değerli yerler barındırıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken Zerzavan Kalesi’nde Fotono21 Fotoğraf Derneği üyeleri yıldız pozlama yaptı.

Derneğin Lideri Mehmet Kılıçoğlu, “2018 yılından beri Zerzevan Kalesi’ni 4 mevsim fotoğraflamaktayız. Birincisi geçen sene yapılan Memleketler arası Gökyüzü Müşahede Şenliği, 2-4 Eylül 2021 tarihleri ortasında yapılmıştı. UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan Zerzevan Kalesi 3 bin yıllık tarihi ile bu yıl da Memleketler arası Gökyüzü Müşahede Şenliği’ne mesken sahipliği yapacak. 9-12 Haziran’da yapılacak aktiflikte açacağımız stant için bir defa daha Zerzevan Kalesi’ne yıldızları pozlamak için gittik. Yapılan çekimlerden oluşan stant 9-12 Haziran’da yapılacak 2022 Milletlerarası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Müşahede Aktifliği müddetince Zerzevan Kalesi’nde sergilenecek, tüm sanatseverleri standa bekliyoruz” dedi. (İHA)

Yorum yapın